+420 770 125 764 Vyhledávání Zvětšit text EN

Investiční pobídky mířily v loňském roce nejvíce do Moravskoslezského a Jihomoravského kraje

8. 4. 2022

Agentura na podporu podnikání a investic Czech Invest za loňský rok podpořila celkem 53 projektů za více než 25 miliard korun. Nejvíce jich mířilo do Moravskoslezského a Jihomoravského kraje, do každého po 8 projektech. Oproti roku 2020, který byl silně ovlivněn pandemií koronarviru, došlo k dvojnásobnému nárůstu investičních projektů. V Moravskoslezském kraji bylo za loňský rok s podporou Czech Investu proinvestování více než 2,6 miliardy korun a vzniklo tak na 570 nových pracovních míst. 

Dvě třetiny projektů, stejně jako v předchozím roce, tvořily investice s vysokou přidanou hodnotou. To znamená investice technologicky orientované nebo navázané na výzkum a vývoj. Nejvíce investičních záměrů přislíbily společnosti již zasídlené v České republice – jednalo se o 39 projektů, které rozšiřují stávající aktivity společností.

„V roce 2021 jsme se zaměřili převážně na přilákání investic, které se orientují na výzkum a vývoj nových technologií. Podařilo se nám tak dojednat nové investice ve výši 25,25 miliard korun, díky kterým vznikne více než 4 tisíce pracovních míst. Registrujeme také vysoký zájem o investiční pobídky a poprvé v historii byla většina žadatelů z řad malých a středních podniků, což bylo i naším cílem,“ říká generální ředitel agentury CzechInvest Patrik Reichl.

Oproti předchozímu roku, kdy se lehce zvýšil podíl nových investičních projektů, ale stále znatelně převažují expanze v Česku sídlících firem, které tvořily téměř dvě třetiny projektů. Noví investoři pak přicházeli především ze Spojených států či Německa.

"Přímé zahraniční investice v České republice vykázaly v roce 2021 výrazné oživení, což kopíruje globální vývoj. Rozhodnutí o umístění investice je dlouhodobý proces a s mnoha investory, kteří se rozhodli investovat po hlavní vlně pandemie, stále jednáme. Registrujeme také zvýšený zájem o investiční pobídky. Mnoho firem mění strategii dodavatelských řetězců a přesouvá se blíže klientům v Evropě. Některé z plánovaných investic však mohou být ovlivněny současnou válkou na Ukrajině,“ dodává ředitelka Divize investic a zahraničních aktivit Eva Jungmannová.