+420 770 125 764 Vyhledávání Zvětšit text EN

Jak si vede trh průmyslových nemovitostí v Moravskoslezském kraji?

3. 2. 2021

Česká ekonomika loni zaznamenala největší propad v historii. Hrubý domácí produkt podle předběžných odhadů ČSÚ klesl o 5,6 %. Ještě většímu propadu zabránil dobře fungující průmysl tažený zahraniční poptávkou a částečně také vládní ekonomické programy.

Jak na divoký minulý rok reagoval trh s průmyslovými nemovistosmi? Realitní trh doznal v loňském roce dramatických změn a developeři a nájemci napříč všemi odvětvími museli přehodnotit své potřeby se zaměřením na maximální efektivitu a produktivitu. Trh průmyslových a logistických nemovitostí si vzhledem k okolnostem vedl relativně dobře. Za loňský rok bylo dokončeno téměř 670.000 m2 průmyslových a logistických hal, což značí 10% meziroční nárůst. S nástupem pandemie koronaviru došlo výraznému zpomalení trhu s nemovitostmi, což přimělo nájemce jednat o nových podmínkách a ve druhém čtvrtletí roku 2020 tak došlo k zmrazení nájmů, což vyústilo v nebývalý zájem ke konci roku, kdy za čtvrté čtvrtletí byly uzavřeny nebo prodlouženy nájemní smlouvy na 355.000 m2. Hlavním tahounem poptávky po nových plochách byl sektor maloobchodního prodeje a e-commerce a do značné míry také automobilový průmysl. Z celkového objemu nově pronajatých prostor tvořil více než čtvrtinu zpracovatelský průmysl, z toho zhruba čtvrtinu právě oblast automotive. Se silnou rolí automobilového průmyslu se do budoucna počítá také díky nástupu elektromobility.

Aktuálně je ve výstavbě zhruba 340.000 m2 s předpokládaným dokončem v průběhu roku 2021, z čehož 70 % je již předpronajato. Celkově se počítá, že by v letošním roce mělo na trhu přibýt 700.000 – 800.000 m2 průmyslových a logistických hal. Podíl spekulativní výstavby ke konci loňského roku poklesnul z 34 na 30 %, nicméně ve větších městech jako jsou Praha, Brno nebo Ostrava by měl zůstat na nadrůměrné úrovni. O atraktivitě Ostravy a okolí vypovídá také fakt, že téměř pětinu z právě rozestavěných prostor připadá na Moravskoslezský kraj. Největší novou transakcí ve čtvrtém čtvrtletí 2020 byl předpronájem v Contera Parku Ostrava D1 o velikosti 74.000 m2 a největší dokončenou budovou byla hala v CTParku Ostrava o rozloze 50.000 m2. Nejvyšší nájemné průmyslových a logistických nemovitostí v porovnání se stejným obdobím loňského roku stagnovalo v rozmezí 4,50 až 4,85 eura/m2/měsíc. Ve srovnání tří největších českých měst si Ostrava držela průměrný nájem v rozmezí 4,00 až 4,35 eura/m2/měsíc. Ve srovnání se zbytkem Česka nabízí Moravskoslezský kraj nejširší nabídku velkých projektů o velikosti až výše 100.000 m2. Taková řešení jsou atraktivní například pro centrální distribuční sklady a pro e-commerce. Jedno ze specifik regionu je také, že lze stavět haly až do 25 metrů výšky, což není úplně standardní.

Zdroje: CBRE Market Outlook, Colliers, ČSÚ