+420 770 125 764 Vyhledávání Zvětšit text EN

Moravskoslezský kraj je lídrem ve výstavbě logistických hal a skladů

5. 8. 2021

Hlavní zásluhu na rychle přibývajícíh m2 nových logistických a skladovacích hal má neustále rostoucí sektor e-commerce, který byl v posledních dvou letech ještě urychlen pandemií koronaviru a nemožností nákupu v kamenných prodejnách. Zákaznící se tak přesunuli do online prostředí a uskutečnili rekordní objemy nákupů. Z globálního hlediska dosahoval v roce 2015 celosvětový retailový trh celkového obratu 12,6 bilionu dolarů, přičemž online prodeje se na nich podílely z 8 %. V následujících letech internetové prodeje významně rostly, takže v roce 2020 již tvořily 18 % z celkových 13,5 bilionu dolarů. To představuje 140% nárůst během pouhých pěti let. Tento trend je také silně patrný v Česku, kdy podíl e-commerce na celkových tržbách vzrostl během posledních 5 let z 8 % na 17 %. 

Hlavními důvody úspěchu rozmachu e-commerce je kromě demografických faktorů také  snadnější přístup k internetu, internetovému bankovnictví a zlepšení dopravní infrastruktury. 

V objemu nových výrobních a skladových prostor hrál v minulém roce prim Moravskoslezský kraj, následovaný Plzeňským krajem a Prahou. A v letošním roce se počítá s podobným scénářem. Na konci druhého čtvrtletí roku 2021 bylo ve výstavbě téměř 690 000 m2 skladových a výrobních prostor, což představuje nárůst o 21 % v porovnání s minulým čtvrtletím. Z celkového objemu ploch ve výstavbě se 22 % nachází v Plzeňském kraji, 21 % v Praze a nejbližším okolí a dalších 21% v Moravskoslezském kraji. O atraktivitě Moravskoslezského kraje svědčí také fakt, že jedna z největších transakcí tohoto typu se uskuteční právě v Ostravě, kde si společnost Sportisimo předpronajala 70 000 m2 v Contera Parku Ostrava D1, dalších 25 000 m2 si zde již rezervovala společnost AT Computers.

Ve druhém čtvrtletí roku 2021 byla zahájena výstavba hal o celkové rozloze 226 700 m2, z toho 98 000 m2 v Moravskoslezském kraji. Podíl industriálních prostor ve výstavbě bez předem zajištěného nájemce, tedy podíl spekulativní výstavby, klesl během druhého čtvrtletí o jeden procentní bod na 24 %. Meziročně se jedná o pokles o 17 procentních bodů. Aktuálně je také neobsazenost na svých historických minimech, kdy ve druhém kvartále letošního roku opět klesla a dostala se na úroveň 3 %, v Praze a nejbližším okolí dokonce na 1,4 %. Naproti tomu nejvyšší dosahované nájemné průmyslových a logistických nemovitostí (tzv. prime headline rent) v České republice v průběhu druhého čtvrtletí roku 2021 mírně vzrostlo na úroveň 5 eur/m2/měsíc.

Zdroj: CBRE, Industrial Research Forum