+420 770 125 764 Vyhledávání Zvětšit text EN

Vyšší podpora pro nově příchozí investory

19. 8. 2021

Napomoci příchodu nových strategických investorů do Česka má plánovaná zvýšená dotační podpora ze strany státu. Ta slibuje nově příchozím velkým podnikům proplacení až pětiny veškerých nákladů. Doposud dosahuje nejvyšší možná dotační úleva 10 %. Aby dnes firma kromě slevy na dani a dalších pobídek mohla získat také přímou dotaci, musí se zavázat, že u nás zaměstná minimálně 500 lidí a utratí zde alespoň půl miliardy korun. To by nemělo platit již od příštího roku, kdy pro strategické investory bude stačit vytvořit pouze 250 pracovních pozic, zato minimální výše investice naopak vzroste na dvě miliardy.

„Koronavirová krize přinesla jisté oslabení ekonomiky a je tak vhodný čas znovu vyhodnotit, jakým způsobem, a především k jakému typu investic české i zahraniční investory motivovat. Do budoucna bude zapotřebí mít zde investice, které budou schopny vyrovnat se s růstem cen a budou moci být i dobrým zdrojem daňových příjmů,“ vysvětluje ministerstvo průmyslu v důvodové zprávě. Minulý pátek poslali návrh k připomínkám ostatním resortům a zástupcům podnikatelů. Protože nejde o změnu zákona, ale pouze vládní nařízení, stačí, když novinku odsouhlasí ministři. Nová pravidla by měla začít platit od ledna příštího roku.

Zvětší se také okruh firem, jež dotaci získají i bez splnění všech požadavků. K přímé státní podpoře se tak kromě velkých investorů dostanou i menší technologické podniky. Půjde třeba o společnosti zabývající se výzkumem nebo vývojem umělé inteligence, 3D tisku, autonomních vozidel či nanomateriálů. Dnes tuto výjimku mají pouze výrobci zdravotnických pomůcek. Pro inovativní podniky z ostatních oborů se nic nemění. Nadále mohou o pobídky žádat, místo dotace však od státu získají nepřímou podporu, nejčastěji slevu na dani.

Podmínky pro čerpání investičních podmínek se přitom měnily před dvěma lety, kdy chtěl stát podpořit příchod podniků s vyšší přidanou hodnotou. Jako určující kritéria zvolil například výši mezd, počet zaměstnanců s vysokoškolským diplomem nebo přítomností výzkumu. Nově zvolené parametry se projevily hned následující rok, kdy počet firem žádajících o podporu klesnul pětinásobně. Svou negativní roli sehrál také nástup koronakrize.

Zdroj: Hospodářské noviny