Cena pro nejlepšího živnostníka putuje do MS kraje

14. 12. 2020

Historie statku vítězného živnostníka Kamila Kubláka se začala odvíjet před rokem 1752. Rodina hospodařila na gruntu nepřetržitě do roku 1958, do nucené kolektivizace. Po revoluci, v roce 1991, začala farma znovu žít. Dnes obhospodařuje přes 200 hektarů zemědělské půdy. Nosným programem jsou konzumní a loupané brambory. Dále jsou to zrniny, obiloviny a semena pro drobné chovatele. Ovocem a zeleninou farma zásobuje okolní školní jídelny, restaurace a obchody. „Zabývám se prodejem vlastních produktů, jako jsou brambory, pohanka, len a prodejem výrobků regionálních výrobců v naší lokalitě,“ říká Kamil Kublák. Obchod je samoobslužný a je přímo na farmě.

Snaží se prodávat všechny zemědělské produkty sám. Nevyužívá žádné mezisklady nebo velkoobchody. Oslovil i okolní farmáře, kteří se pro nápad prodeje přímo na farmě také nadchli. Jako konvenční zemědělec biopotravinám z počátku nevěřil. „Ale co jsem začal dělat tento obchod a poznávat farmáře kolem sebe a začal hlavně konzumovat biostravu, tak jsem opravdu přehodnotil svoje názory a už se na to dívám jinak. Opravdu tito zemědělci to mají extrémně těžké, zvlášť když se bavíme o zelenině, kterou nesmíte postříkat proti plevelům a musí nějak vyrůst. Navíc jsou extrémně kontrolovaní státem, všechno, co vypěstují, jde na rozbor, kdy se nesmí najít žádná stopa pesticidů, takže je to poctivé, není to lež,“ přibližuje Kamil Kublák. Dnes má v obchodě takových dodavatelů na sto padesát.

„Tento rok nebyl pro mnohé z nás jednoduchým. Opět jsme se mohli přesvědčit, že živnostníci a drobní podnikatelé jsou významnou součástí každé vyspělé ekonomiky. Ještě na začátku letošního roku zaměstnávali téměř 45 % všech pracujících lidí v této zemi. Nyní jsme mohli být svědky toho, jak rychle se v případě ekonomické nestability může tento segment dostat do obtíží. My v MONETA Money Bank v české podnikatele a živnostníky stoprocentně věříme, snažíme se být jejich partnery. Obdivujeme jejich píli, odvahu a vize. Jedním z takových podnikatelů je i pan Kamil Kublák,“ říká Marek Dvořák, ředitel segmentu pro živnostníky a malé firmy MONETA Money Bank.

Druhé místo v soutěži MONETA Živnostník roku 2020 obsadil Karel Giebisch z Olomouckého kraje, který se zabývá regeneračními a rekondičními masérskými službami. Třetí skončil Zdeněk Oravec z Litoměřic zabývající se obnovou kulturních památek. 

V kategorii Vodafone Firma roku v celostátním kole zvítězila sklářská společnost LASVIT. V regionálním kole Moravskoslezského kole zvítězil producent workoutých hřišť WORKOUT CLUB PARKS.

Vítězem soutěže Firma roku 2020 se stala společnost Lasvit, jako nejlepšího podnikatele v soutěži Moneta Živnostník roku 2020 vybrala odborná porota Kamila Kubláka z Fryčovic 

Zdroj: Vodafone Firma roku, MONETA živnostník roku