+420 770 125 764 Vyhledávání Zvětšit text CZ

Podpora státu podnikatelům ke zmírnění následků koronaviru

1. 4. 2020

Vláda České republiky vyhlásila seznam opatření pro podnikatele, které mají napomoci zmírnit následky koronaviru. Seznam dostupných prostředků vypracovaný agenturou Czech Invest je ke stažení zde. Pro bližší informace nebo konzultaci, jaké jsou aktuální finanční i nefinanční podpůrné nástroje státu, se obraťte na regionální kancelář Czech Investu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) vyhlásilo program Antivirus, jehož cílem je pomoci zaměstnavatelům, na které doléhá epidemie koronaviru. Jedná se o formu tzv. kurzarbeitu se záměrem napomoci firmám se mzdovými náklady, aby nebyly nuceny propouštět zaměstnance. Žádosti o refundaci mezd budou moci zaměstnavatelé podávat od pondělí 6. dubna. Aktuální informace najdete na stránkách MSPV. Mimo to Vláda také schválila jednorázovou finanční pomoc 25 000 korun pro osoby samostatně výdělečně činné.

Ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB) po ukončení příjmu žádostí v programu COVID I vyhlásilo jeho pokračování, záruční program COVID II, kde příjem žádostí o zvýhodněný úvěr začína 2. dubna. Bližší informace a podmínky programu naleznete na stránkách ČMRZB

Na podporu vzájemné pomoci mezi státem a firmami vznikla platforma Spojujeme Česko, která reaguje na aktuální situaci a slouží jako komunikační nástroj mezi státem a firmami navzájem.  Cílem platformy je propojit co nejvíce firem ochotných pomoci státu s příslušnými orgány a zároveň spojovat současnou poptávku a nabídku firem tak, aby jejich spolupráce byla co nejefektivnější a podařilo se co nejvíce zmírnit dopady této situace.

Aktuální informace pro podnikatele a seznam navrhovaných opatření najdete také na stránkách Hospodářské komory ČR.

Další informace týkající se nejen pomoci podnikatelům naleznete na stránkách www.businessinfo.cz.

Své drobné podnikatele se rozhlodlo podpořit město Ostrava. Konkrétní formu pomoci najdete na oficiálních stránkách města www.ostrava.cz. Pomoc podnikatelům ve formě odložení splátek nájemného nebo jeho prominutí začínají zavádět také ostaní města v Moravskoslezském kraji. Jedná se např. o Karvinou, Bruntál nebo Rýmařov.