+420 770 125 764 Vyhledávání Zvětšit text EN
Hutnický průmysl

Hutnický průmysl

První hutě byly v Moravskoslezském kraji založeny na počátku 19. století. Po revolučním roce 1989 se významným hutnickým podnikům podařilo úspěšně transformovat a přizpůsobit se novým tržním podmínkám. Díky tomu se v současnosti v Moravskoslezském kraji produkují vysoce kvalitní hutní výrobky vyráběné s ohledem na ekologii, které jsou vyváženy do celého světa.

Významné firmy v odvětví

AL INVEST Břidličná, a.s.

Společnost je významný evropský a největší tuzemský výrobce obalových materiálů a válcovaných polotovarů z hliníku. Zaměstnává více jak 800 lidí z bruntálského regionu. Historie výroby neželezných kovů sahá v Břidličné do roku 1930. V roce 2018 podnik získal ocenění za přínos k rozvoji Moravskoslezského kraje v kategorii velký podnik. Ocenění vydalo Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje. Mezi nejznámější výrobky firmy patří například obal na máslo z Vysočiny, za které podnik získal několikrát ocenění Obal roku.

Hlavní produkty: hliníkové obaly a fólie, plechy, svitky, kotouče

Web

Bekaert Petrovice s.r.o.

Bekaert je světovou jedničkou a technologickým lídrem na trhu transformace ocelových drátů a vláken včetně povrchové úpravy. V Moravskoslezském kraji působí již od roku 1998, konkrétně v Petrovicích u Karviné. Její portfolio je poměrně široké – vyrábí ocelová vlákna Dramix pro průmyslové podlahy, drátkobeton a 5D a 4D vlákna pro nové úrovně vyztužování betonu. Kromě Petrovic firma působí také v Bohumíně.

Hlavní produkty: ocelokordové výztuže pro pneumatiky, ocelová vlákna Dramix

Web

BONATRANS GROUP a.s.

BONATRANS je největším výrobcem železničních dvojkolí v Evropě a výrobky dodává do více než 80 zemí světa. Díky zkušenostem s vývojem a s dodávkami dvojkolí a jejich dílů pro různorodé aplikace a dle různých technických podmínek je firma schopna dodat zákazníkovi výrobek, který je optimalizován pro konkrétní použití. BONATRANS uvede každoročně do provozu okolo 50 nových výrobků. Firma se ve svém vývoji také intenzivně zabývá snižováním hluku při provozu kolejových vozidel. V této oblasti nabízí vlastní originální konstrukci pryží odpruženého kola pro městskou a příměstskou dopravu a také různé varianty vlastních tlumičů hluku přesně „laděných“ dle požadavků a potřeb zákazníka.

Hlavní produkty: železniční dvojkolí, kola, vlakové nápravy a tlumiče hluku

Web

Liberty Ostrava a.s.

Liberty Ostrava je největším hutním závodem v ČR. Významně investuje do výzkumu a vývoje s cílem zlepšovat svou konkurenceschopnost prostřednictvím výrobků s vysokou přidanou hodnotou a snižováním energetické náročnosti. Díky nadstandardní ekologizaci dokončené v roce 2015 vyrábí surové železo i ocelové výrobky s minimálním možným dopadem na životní prostředí.

Hlavní produkty: dlouhé a ploché válcované výrobky, důlní výztuže a silniční svodidla, orientované transformované plechy

Web

TŘINECKÉ ŽELEZÁRNY, a. s.

Třinecké železárny jsou nejvýznamnější českou hutí s domácím kapitálem, která má v současné době největší podíl na tuzemské produkci oceli. Společně s Moravia Steel a desítkami dceřiných společností se řadí k významným průmyslovým uskupením ve střední Evropě. Tradice výroby sahá až do roku 1839.

Hlavní produkty: válcované výrobky – válcovaný drát, tvarová ocel, tažená ocel, kolejnice, bezešvé trubky, hutní polotovary atd.

Web