+420 770 125 764 Vyhledávání Zvětšit text EN

Průmyslová zóna v Krnově je atraktivnější pro investory

14. 4. 2021

Téměř třetinu desetihektarové druhé etapy průmyslové zóny v Červeném dvoře obsadí potravinářská společnost DMHERMES TRADE. Zbývající plocha na další investory ještě čeká. Cestu do krnovské zóny jim nyní otevírají příznivější podmínky.

Druhá etapa průmyslové zóny vznikla za přispění státu, který finančně podpořil vybudování technické a dopravní infrastruktury za 63 milionů korun. Mezi podmínkami dotace, stanovenými v roce 2012, mimo jiné bylo, že v zóně musí najít práci 340 osob a výše nově příchozích investic má být minimálně 340 milionů korun. Termín dosažení všech indikátorů byl stanoven na 31. 12. 2023.

Jelikož indikátor předpokládaného počtu pracovních míst mohl působit budoucím investorům potíže, protože na trhu nemusí najít dostatek vhodných pracovních sil a také dochází k automatizaci a robotizaci výroby, město v minulých letech opětovně žádalo mezirezortní hodnotitelskou komisi o snížení tohoto ukazatele a prodloužení termínu. V lednu letošního roku komise žádost projednala a doporučila ministerstvu průmyslu a obchodu závazný indikátor upravit. „Na začátku září loňského roku jsme se v Praze společně s panem poslancem Ratiborským a místostarostou Binarem zúčastnili jednání mezirezortní komise. Ministerstvo nyní naší žádosti vyhovělo a změnilo rozhodnutí o poskytnutí dotace. Indikátor počtu pracovních míst byl snížen z 340 na 200 a datum dosažení všech indikátorů byl posunut na 31. 12. 2027. Prakticky to znamená, že naše zóna bude pro investory atraktivnější. V době stále větší automatizace výroby by bylo obtížné zaměstnat na jednom hektaru takové množství pracovníků. Zároveň máme více času pro obsazení zóny. To může být dobrá zpráva i pro místní firmy,“ uvedl starosta Tomáš Hradil.

Zatím jediný investor, krnovská firma DMHERMES TRADE, již zahájil výstavbu závodu za 108 milionů korun bez DPH, v němž bude zaměstnáno šedesát až sedmdesát pracovníků. Ve výrobní hale bude umístěno několik linek. Automatická linka na výrobu ovocných a proteinových tyčinek, plnicí linka na datlový sirup a stoprocentní přírodní balsamikový krém s ovocnými příchutěmi a také průmyslová výrobní linka pro přípravu speciálních kaší bez přidaného cukru. Společnost má dále záměr dovážet komodity zdravé výživy z třetích zemí a přebalovat je do uživatelsky přívětivého balení, vhodného pro evropský trh.