V Bruntále otevřel nový závod na výrobu hliníkových tyčí

7. 10. 2020

Společnost Strojmetal Aluminium Forging (SAF) otevřela v Bruntále nový závod na výrobu hliníkových tyčí. Celková investice se vyšplhala na téměř miliardu korun a společnost plánuje vytvořit až 350 nových pracovních míst. 

Ze slitin hliníku se v závodě pomocí nejmodernějších technologií odlévají polotovary, tyče určené k výrobě takzvaných výkovků, z nichž se pak kovají především podvozkové díly osobních vozů a dalších dopravních prostředků. Roční objem produkce závodu by měl v budoucnu dosáhnout 30.000 tun materiálu na více než deset milionů podvozkových dílů. Vyrobené tyče bude firma expedovat do svého závodu v Kamenici u Prahy, kde se vyrábějí výkovky. Má ale v plánu vybudovat navazující provozy i v Bruntále.

"Na volném pozemku - my jsme tady koupili zhruba 220.000 metrů čtverečních - by měla po závodě na výrobu hliníkových tyčí stát nová kovárna a další výrobní hala, obrobna, takže by se uzavřel výrobní proces, tak jak máme ve Středočeském kraji," řekl majitel MTX Group Petr Otava.

Další investice by měly následovat. Holding MTX, pod který Strojemtal spadá, loni oznámil, že na Bruntálsku do roku 2025 investuje více než čtyři miliardy korun. Investice se týkají nejen SAF, ale i další firmy ze skupiny, podniku Al Invest Břidličná, který produkuje hliníkové plechy a fólie a obalové materiály. Jedná se o druhou významnou investici v Moravskoslezském kraji za poslední dobu. V polovině září otevřela svůj závod v Horní Suché také společnost HE3DA, která se zaměřuje na výrobu baterií.