+420 770 125 764 Vyhledávání Zvětšit text EN
Automobilový průmysl

Automobilový průmysl

Diverzita v pracovním prostředí jako cesta k rozvoji kreativity

Diverzita v pracovním prostředí jako cesta k rozvoji kreativity

Diverzita v pracovních týmech jako cesta ke kreativitě

Investiční pobídky mířily v loňském roce nejvíce do Moravskoslezského a Jihomoravského kraje

Investiční pobídky mířily v loňském roce nejvíce do Moravskoslezského a Jihomoravského kraje

Agentura Czech Invest za loňský rok podpořila celkem 53 projektů za více než 25 miliard korun.

Národní konference Brownfieldy 2022: průmysl patří na brownfieldy

Národní konference Brownfieldy 2022: průmysl patří na brownfieldy

Letošní ročník je věnován průmyslovému developmentu

Moravskoslezský kraj letos opět podpoří stáže žáků a studentů ve firmách

Moravskoslezský kraj letos opět podpoří stáže žáků a studentů ve firmách

MSK se letos opět rozhodl podpořit vybrané studijní obory formou stipendií.

MIPIM 2022, tohle je Moravskoslezský kraj

MIPIM 2022, tohle je Moravskoslezský kraj

Podívejte se vybrané projekty v Moravskoslezském kraji.

Letiště Mošnov obnovuje letecké spojení s Varšavou

Letiště Mošnov obnovuje letecké spojení s Varšavou

Spojení s Varšavou propojí MS kraj s hlavními leteckými huby.

Regionálním vítězem soutěže EY Podnikatel roku 2021 se stal majitel spol. CarTec Group

Regionálním vítězem soutěže EY Podnikatel roku 2021 se stal majitel spol. CarTec Group

Vítězem je největší autorizovaný prodejce vozů BMW v Česku.

Máte podnikatelský nápad? MSK vám pomůže

Máte podnikatelský nápad? MSK vám pomůže

Představení dotačních programů na podporu podnikání

Automobilový průmysl má v Moravskoslezském kraji dlouholetou tradici, ale nikdy nehrál tak významnou roli jako dnes. Od roku 1897 zde funguje automobilka TATRA, která je druhou nejstarší kontinuálně vyrábějící automobilkou na světě.

Zlomovým okamžikem pro rozvoj automobilového průmyslu v kraji byl příchod automobilky HYUNDAI v roce 2008. Moravskoslezský kraj a blízké okolí funguje jako středoevropské centrum automobilového průmyslu, které vyprodukuje více než 1,1 milionu automobilů ročně. V automotive zde pracuje cca 25 tisíc zaměstnanců
(16 % všech zaměstnanců v Česku).

Významné firmy v odvětví

Brose CZ spol. s r.o.

Firma je ve svých výrobních závodech v Kopřivnici a Rožnově pod Radhoštěm zaměřena na výrobu a vývoj sedadlových systémů, uzamykacích systémů zadních i bočních posuvných dveří a také na výrobu elektromotorů EBS, ventilátorů topení a klimatizace osobních automobilů. V rámci celé skupiny BROSE by se česká pobočka měla stát kompetenčním centrem pro výrobu sedacích systémů s vlastním vývojem a zákaznickými týmy.

Hlavní produkty: mechatronické systémy pro dveře, sedadla nebo elektrické motory

Web 

Continental Automotive Czech Republic s.r.o.

Společnost Continental má v Moravskoslezském kraji dva závody – výrobní ve Frenštátu pod Radhoštěm a v Ostravě, kde se nachází jediné R&D centrum v České republice. Toto vývojové centrum je kompetentní pro celosvětový výzkum a vývoj v oblasti senzorů a aktuátorů. Tyto špičkové technologické systémy hrají stále důležitější roli při dalším snižování emisí a spotřeby paliva vysoce efektivních nízkoemisních spalovacích motorů.

Hlavní produkty: dveřní moduly, klíčky, řídicí jednotky oken a střešních oken, řízení vytápění, řídící jednotky motorů a převodovek, různé druhy hadicí pro auta

Web

Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o

Hyundai je historicky největší zahraniční investicí v ČR. Výstavba závodu proběhla v rekordním čase – od vztyčení prvního pilíře po zahájení sériové výroby uběhlo pouhých 19 měsíců. Jedná se o první výrobní závod Hyundai v Evropě. Všechny modely vyráběné v tomto závodě byly vyvinuty speciálně pro evropský trh v Technickém centru Hyundai v německém Rüsselsheimu a odpovídají vysokým požadavkům zdejších zákazníků na kvalitu, bezpečnost a atraktivní design.

Hlavní produkty: automobily Hyundai, modely Hyundai i30, i30 N, Tucson

Web

TATRA TRUCKS a.s

Kopřivnická automobilka známá pod značkou TATRA se řadí mezi nejstarší automobilky světa. Funguje nepřetržitě více než 120 let, čímž významně ovlivnila automobilový průmysl nejen v České republice, ale i v zahraničí. Od roku 2013 je společnost TATRA TRUCKS ve vlastnictví českých akcionářů a prochází restrukturalizací s cílem zefektivnit výrobu a prodej. Nákladní vozidla značky TATRA jsou založena především na unikátní koncepci, kterou se doposud nepodařilo nikomu úspěšně napodobit. Těžká nákladní vozidla z Kopřivnice jsou pověstná díky své průchodnosti nejtěžšími terény v extrémních klimatických podmínkách, vysoké spolehlivosti a vynikajícím užitným vlastnostem. To potvrzuje i fakt, že posádky vozů TATRA nasbíraly mezi lety 1987–2007 18 medailí v kategorii kamiónů ze závodů Rallye Dakar. Spolehlivost vozů se testuje ve Zkušebním areálu TATRA – nejrozsáhlejším zkušebním centru ve střední Evropě.

Hlavní produkt: nákladní automobily

Web

Varroc Lighting Systems, s.r.o.

Globální centrum vývoje a přední světový výrobce vnějšího osvětlení pro automobilový průmysl. Společnost dodává světelnou techniku předním výrobcům automobilů včetně prémiových značek. V České republice působí se dvěma výrobními závody, nástrojárnou a globálním vývojovým centrem ve 3 lokalitách. Společnost významně posílila v oblasti inovací a know-how, v lednu 2017 otevřela nové Vývojové centrum elektroniky v Šenově u Nového Jičína.

Hlavní produkty: přední světlomety, zadní svítilny, elektronické řídící jednotky pro automobilový průmysl atd.

Web